بک لینک سنتر چهارشنبه 9 تیر 1395 10:01 ق.ظ نظرات ()
نتیجه تصویری برای تاریخچه تجارت الکترونیک در ایران


تجارت الکترونیک یک مفهوم جدید نیست و استفاده از فناوریهای الکترونیکی در انجام امور بازرگانی و تجاری  به سالها قبل باز می گردد .یك عقیده این است كه اولین داد و ستدی كه توسط تلفن و یا فاكس انجام گرفت ، اولین داد و ستد به شكل تجارت الكترونیكی بوده است . اما تجارت الكترونیك به شیوه امروزی در دهه 60 میلادی و بر مبنای « مبادله الكترونیك داده ها » EDI ، یعنی تبادل الكترونیك اسناد استاندارد شده از یك رایانه به رایانه دیگر ، شكل گرفت. مبادله الكترونیك اطلاعات زمینه انتقال الكترونیكی اسناد تجاری را برای شركت ها فراهم نمود . مبادله الكترونیك داده ها سبب كاهش استفاده از كاغذ و سرعت بخشیدن به فرایند انتقال پیام در مبادلات تجاری گردید و كم كم در تمامی فرایندهای تجاری سازمانها نفوذ كرد و به مرور زمان با ارتقای كارایی این فرایندها ، به عنوان یكی از بخش های لاینفك تجارت درآمد .

با گذشت زمان و پدید آمدن ابزارهای ذخیره ، بازاریابی و پردازش داده ها و دسترسی عامه مردم و سازمان ها و همچنین پیشرفت فناوری های مخابراتی و شبكه های كامپیوتری ، فرصتی پدید آمد كه بازیگران صحنه تجارت آن را بسیار سودمند یافتند .

پروژه پیاده سازی  EDI سنگین و  بسیار هزینه بر بود، نیاز به سرمایه گذاری بسیار برای آموزش پرسنل و تهیه بسترهای لازم داشت. لذا عموم کاربران آن را ، شرکتهای بزرگ مالی ، بانکها و گاهی شرکتهای بزرگ صنعتی تشکیل می دادند .

با پیشرفت غیرمنتظره اینترنت در سال 1972 میلادی و توسعه فناوری جدید آرپانت پست الكترونیك برای اولین بار  مورد استفاده قرار گرفت. این پدیده منجر به طرح نسخه جدیدی از پروتكل انتقال داده به نام « پروتكل كنترل انتقال / پروتكل اینترنت » شد .

( آرپا(ARPA) یا آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته توسط وزارت دفاع امریكا در واكنش به پرتاب نخستین ماهواره یعنی اسپوتنیک توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق تشكیل گردید. یکی از پروژه های مهم این آژانس تامین ارتباطات در زمان جنگ جهانی بود. در اواخر سال 1960 اولین شبکه کامپیوتری بین چهار کامپیوتر که دو تای آنها در دانشگاه MIT، یکی در دانشگاه کالیفرنیا و دیگری در مرکز تحقیقاتی استنفورد قرار داشتند، با سرمایه گذاری آرپا راه اندازی شد. كه آن را آرپانت نام گذاری كردند. )

امروزه به لطف كاهش چشمگیر قیمت سخت افزارها و انعطاف پذیری و سازگاری استانداردهای نرم افزاری ، امكان مبادله اطلاعات در سطح جهان با هزینه های اندك برای عامه مردم فراهم شده است . مبنای اصلی و بنیادی تجارت الكترونیك به بیان ساده نیز همین دسترسی سریع ، ارزان و آسان به اطلاعات برای انجام داد و ستد از طریق اینترنت است .