بک لینک سنتر چهارشنبه 12 خرداد 1395 11:38 ق.ظ نظرات ()
Galaxy-S7-Edge-vs-iPhone-6s-plus-17of18-1340x754-w800

کاربران محصولات اپل معمولا دوست دارند اعلام کنند که به شکل های مختلف، ابزارهایشان بهتر از گجت های اندرویدی است. بعضی دیگر از آنها ادعا دارند که محصولات اپل، برای کاربران حرفه ای توسعه یافته اند. به همین دلیل شاید عده ای از طرفداران این برند، چندان به ایده استفاده از نمایشگرهای AMOLED علاقه نشان ندهند چرا که هنوز هم این نوع پنل ها رنگ ها را به شکل حقیقی به نمایش نکشیده و اندکی اشباع رنگ و اغراق برای جذابیت بخشیدن به تصاویر در آنها وجود دارد.

اگر به خاطر داشته باشید، در مراسم ماه مارس، اپل از آیپد پرو ۹.۷ اینچی پرده برداشت که قابلیت «True Tone» در نمایشگر آن به کار گرفته شده بود؛ نوعی ویژگی که شیوه به نمایش کشیدن تصاویر در محیط های داخلی و خارجی را تغییر می داد تا بهترین تصویر در اختیار کاربران قرار گیرد.

حال تصور کنید طرفدارانی که به رنگ هایی واقعی و چنین ویژگی هایی عادت کرده اند، به یک باره با موبایلی مواجه شوند که از پنل AMOLED در نمایشگر خود استفاده می کند و رنگ هایش چندان حقیقی نیستند.

از سوی دیگر، اکنون سال هاست که سامسونگ در پرچمداران خود از چنین پنل هایی استفاده می کند و اپل با آوردن این تکنولوژی به موبایل خود، دقیقاً در پی اضافه کردن چه نقطه تمایزی به موبایل هایش در رقابت با شرکت کره ای است؟ سامسونگ مدت هاست که این تکنولوژی را بهبود داده و از آن در موبایل هایش بهره می گیرد و به طور کلی فناوری OLED در تلفن های هوشمند موضوع جدیدی نیست.


اما بیایید یک احتمال دیگر را نیز در نظر بگیریم. کاربران عادی بدون آنکه آگاهی چندانی نسبت به تکنولوژی نمایشگر داشته باشند، معمولاً صفحه نمایش به کار رفته در موبایل های سامسونگ را بهتر می دانند. پنل های Super AMOLED که در پرچمداران و برخی میان رده های برند کره ای یافت می شوند، همواره یکی از دلایل اصلی خرید موبایل های سامسونگ از سوی مشتریان بوده اند.

اگر اپل نیز موبایل خود را به این تکنولوژی مجهز کند، محصولات سامسونگ دیگر مانند سابق خاص و یکتا نخواهند بود.

به احتمال زیاد، سامسونگ از اقدام مورد بحث استقبال هم کرده و با کمال میل محصولات یاد شده را به اپل می فروشد، چرا که از این طریق، می تواند کسب درآمد بیشتری داشته باشد. با توجه به حجم آیفون هایی که از سوی اپل به فروش می رسد، حتی اگر سامسونگ بتواند ۱۰ درصد از سفارشات را به خود اختصاص دهد، برد بزرگی داشته است. این در حالیست که شرکت کره ای، به احتمال زیاد می تواند تا ۷۰ درصد و یا حتی بیشتر از سفارشات مورد نظر را به دست آورد.

البته نمی توان همواره متصور بود که سامسونگ تامین کننده اصلی پنل های AMOLED برای اپل باقی خواهد ماند. در حال حاضر شرکت هایی هستند که می توانند با سامسونگ در این زمینه به رقابت بپردازند، و مشخصاً اگر اپل ناگهان درخواست صدها میلیون پنل نمایشگر را داشته باشد، پیشنهادهای مختلفی از سوی سازندگان نیز دریافت خواهد کرد و به طور کلی، علاقه عمومی سازندگان پنل ها به تولید این فناوری بیشتر خواهد شد.


موسسه آماری IHS پیشبینی می کند که فروش گسترده پنل های OLED که در سال ۲۰۱۵، تعداد ۲۵۰ میلیون واحد بوده، در سال ۲۰۱۹ به ۶۳۰ میلیون واحد می رسد. این در حالیست که رشد فروش نمایشگرهای LCD قرار نیست افزایش چندانی داشته باشد و در همین مطقع زمانی سه ساله، گردش مالی آن از ۱.۲۹ میلیارد دلار به ۱.۳۴ میلیارد دلار می رسد.

جالب است که در ماه های اخیر، بیشتر توجه و شایعات در خصوص آیفونی که در سال ۲۰۱۷ عرضه می شود بوده تا محصولی که چهار ماه تا معرفی اش باقی مانده است. دلیل این موضوع، تغییرات بسیار اندکی است که در آیفون ۷ رخ خواهد داد و بعید به نظر می رسد که این تغییرات جزیی، برای کاربران نسل های قبلی این تلفن هوشمند چندان جذاب باشند و برای دست یافتن به یک بروز رسانی بزرگ، باید تا سال ۲۰۱۷ صبر کرد.

باید دید که در صورت استفاده اپل از پنل AMOLED در آیفون، طرفداران این تلفن هوشمند چه نظری در خصوص رنگ های اشباع شده آن خواهند داشت و آیا اپل می تواند برای این مشکل، راه حلی پیدا کرده و سپس تکنولوژی مذکور را در موبایل خود به کار گیرد یا خیر.